Projekt 1000 mil

O PROJEKTU 1000 MIL PRO JEDEN CÍL

Autorem celé myšlenky je zakládající člen SK ČSV & spol. z.s., kterého inspiroval příběh z roku 1925 o štafetovém běhu psích spřežení na pomoc odříznuté vesnici na Aljašce. V dnešní době se nás tolik netýká příběh o nedostatku vakcín na záškrt, ale naše snaha se upírá směrem k poukazování na problém daleko plíživější a tím jsou onkologická onemocnění u dětí a mládeže.

Ve spolupráci s Nadačním fondem dětské onkologie Krtek se snažíme rozšířit povědomí o činnosti, kterou tento nadační fond vykonává primárně ve věci rekondičních pobytů dětských pacientů po onkologické léčbě, vybrat finanční prostředky na jeho činnost a posílit pocit sounáležitosti majitelů psů, především (ale nejenom) Československých vlčáků, jejichž hlavní vlastností je vytrvalost, rychlá regenerace sil a silný „smečkový“ pocit.

Štafeta 1000 mil pro jeden cíl:

Délka celé štafety je 1000 mil (cca 1600 km) a tuto trať absolvuje až 80 posádek štafetovým způsobem v úsecích po 40 km – na jedné trase se tak setkají dva jednotlivé teamy tvořené dvojicí psovod a pes. Jeden team se psem českého národního plemene (resp. československého), jeden team se psem jiných plemen. Ani voříškům není u nás účast zakázána, ba naopak. 

Psovod absolvuje trasu na kole nebo koloběžce, případně během. Trasy vedou po značených cyklotrasách, eventuálně po turistických trasách a silnicích nižších tříd.

Rozdělení štafety do 40 kilometru dlouhých úseku není náhodné, je postavené na zkoušce vytrvalosti ZVP1, kterou psi běžně absolvují. Na Slovensku je tato zkouška pro československé vlčáky povinná. Pes dokáže tuto vzdálenost zaběhnout za 3-4 hodiny. V našem případě má team většinou 5 hodin na absolvování etapy. Tím způsobem se můžou účastnit i jedinci – psí nebo lidští – kteří by se jinak k vrcholovým výkonům těžko upsali.

Štafeta startuje vždy předposlední sobotu o prázdninách a probíhá non-stop do poslední prázdninové neděle, kdy končí slavnostním zakončením v ZOO Brno.

Projekt 1000 mil tak v sobě sdružuje několik rovin:

  • Jedná se o extrémní kynologickou vytrvalostní štafetu napříč Českou republikou (štafeta 1000 mil pro jeden cíl)
  • V rámci akcí pořádaných Sportovním klubem ČSV & spol., z.s. se projekt zaměřuje na propagaci a organizaci závodů kynologických sportů
  • Umožňuje jednotlivcům, ale i firmám zapojit se do dárcovství a sponzoringu Nadačního fondu dětské onkologie Krtek
  • Pokud vás tato možnost zaujala a chtěli byste se podílet, podívejte se zde

 

Rok 2022

V sedmém ročníku štafety jsme dokázali získat od našich podporovatelů 158 300,-
Byla dosažena pomyslná meta. Celková částka dosáhla hodnoty 1 001 300,-
Naši psi dokázali získat tuto sumu na podporu pořádání dětského tábora pro děti po onkologické léčbě.

Je před námi ročník číslo osm. Celý projekt se i letos bude skládat z více akcí.

Těžký outdoorový Zimní sen je již za námi, 24 hodinová štafeta nás čeká v březnu.

Stále hledáme sponzory pro tuto akci. Věříme, že nám pomůžete i letos formou, která je pro Vás nejpřijatelnější. Přímou účastí na štafetě, či některé z našich akcí. Peněžní podporou nebo propagací na sociálních sítí

„Zapomeň sám na sebe, potom si tě svět bude pamatovat.“
Jack London

 

Rok 2021

Sedmý ročník…nic kulatého, ale jak nám numerologie napovídá, bude se jednat o šťastný ročník, ač v poněkud nešťastné době.

Většinou zde na úvod píši o nutné pomoci dětem a jejich rodinám po onkologické léčbě. Letos úvod trochu přeformuluji. Pojďme pomoci tam, kde už vědí, že jsme s nimi a že jim „kryjeme záda“. Stačí, když se ohlédnou a ví, že všichni z 1000 mil pro jeden cíl jsou s nimi za jedno v úsilí převzít alespoň kousíček onoho těžko pojmenovatelného břemene. Chceme ubezpečit všechny v n.f. dětské onkologie Krtek, že i tento rok se v ZOO Brno objeví pod vrcholem vlajka štafety 1000 mil pro jeden cíl!

Věříme, že se i letos zapojí všichni ti, kteří nám každý rok pomáhají a to jakoukoliv formou.

Má to smysl! Jdeme na to!

 

Rok 2020

Ono se řekne, napsat úvod k zahájení šestého ročníku projektu 1000 mil pro jeden cíl, ale tak jednoduché to není.

Co je na něm tak úžasného? Pomoc onkologicky léčeným dětem a jejich rodinám ve chvíli nejpotřebnější? Zažít nevšední dobrodružství? Neploužit se s davem? Ošahat si své limity, jak psychické tak fyzické? Stát se součástí něčeho zvláštního? Účast na nejdelší kontinentální štafetě? Emoce a adrenalin?

Nám co jsme zde od začátku je vše jasné, ale protože naši partneři ve štafetě stárnou 7x rychleji než my, potřebujeme novou krev a doplnit úseky. Pro nás pořadatele je to navíc setkání s dětmi na táboře v Milovech po kterém není možné nic jiného, než podstoupit tu torturu a 8 dní pořádně nespat. Za pět minulých let nás dostalo nesčetně příběhů a proto víme :

„Tahle štafeta se nevzdává!“

Edit: I přes veškeré peripetie v roce 2020 se podařilo úspěšně dokončit projekt s rekordním výsledkem 250 000,- a stále překonává veškerá naše očekávání. Děkujeme všem kteří se na tomto počinu podíleli.

Rok 2019

1000 mil pro jeden cíl je projekt organizovaný na území České republiky s cílem rozšířit povědomí o Nadačním fondu dětské onkologie KRTEK, kterému finančně přispíváme při pomoci návratu dětských pacientů po onkologické léčbě zpět do běžného života, prostřednictvím rekondičních pohybových pobytů.

Zároveň, jako vedlejší efekt, je naší snahou také propagace kynologických outdoorových sportů, především ve spojitosti s našimi národními psími plemeny.

Rok 2018

1000 mil pro jeden cíl zaznamenal v tomto roce výraznou změnu tras. Startovali jsme přímo z rekondičního tábora pro děti po onkologické léčbě v Milovech. Tento tábor organizuje n.f. KRTEK a my tam přijedeme zpestřit program. Děti se zúčastnili i na slavnostním startu nejdelší kontinentální štafety kynologických hlídek. 

Ruku v ruce s touto změnou šla i změna slovenské trasy – zůstala pouze jedna etapa, věnovaná jako pocta panu Rosíkovi, která zajížděla několik symbolických kilometrů na Slovensko.

Výsledek 152 256,- předčil veškerá naše očekávání.

Rok 2017

Každý zažil ten pocit dojít do cíle. V roce 2017 jsme pochopili, že do cíle jsme nedošli, jen jsme ukončili jednu etapu. Čeká nás ještě dlouhá cesta a ta cesta po tom, co jsme viděli a zažili s Nadačním Fondem Krtek, by neměla končit. Kolik bude mít etap a kolik roků bude trvat nevíme. Asi až vymřou tuláci po hvězdách, v hospodě dojde rum a chcípne poslední pes.
Co je tedy jisté?  V tomto roce se nám podařilo vyzbírat krásných 106 622,-

Rok 2016

Přišel další ročník, 2016, změna trasy a organizace. Jeden 40 členný tým tvoří psovodi, kteří povedou národní plemena psů, a v druhém týmu běží či jede tým zbytku světa (ostatní plemena). Naplánováno je 25 etap na kole, 9 na koloběžce a 6 běžeckých (chodeckých).

Do projektu byly dále zapojeny i další aktivity spolku – Bloodywalk–Zimní sen, Bloodywalk adventure, Tato Planeta, Remember.

Výsledek 120 295,- předčil veškerá naše očekávání.

Rok 2015

Nultý ročník projektu 1000mil pro jeden cíl se uskutečnil na podzim roku 2015, kdy autora myšlenky inspiroval příběh z roku 1925 o štafetovém běhu psích spřežení na pomoc odříznuté vesnici na Aljašce. Základní koncept měl autor vymyšlený hned – 40 československých vlčáků se 40 psovody poběží, pojede, poplave, poletí, zkrátka absolvuje jakýmkoliv způsobem podle vlastního uvážení 40km úsek štafety. Po rychlém matematickém propočtu to vychází na 1600 km za 7 dní. Tedy rovných 1000 mil.

Nikdo z tehdejších organizátorů netušil, do čeho vlastně jdeme. Přesto jsme dovezli do cíle štafety 60 001,- pro podporu dětí.

 

 

 

Každý si chce splnit své sny. Mnohé z nás oslovily příběhy Jacka Londona, četli jsme o závodech psích spřežení, o vlčákovi Kazanovi. Husí kůži jsem měl po zjištění, že příběh z roku 1925 o štafetovém běhu psích spřežení na pomoc odříznuté vesnici je pravdivý. Naštěstí epidemie záškrtu nehrozí. Očkovací sérum není třeba nikam vézt a nejsme na Aljašce. Podobnost s těmito vzory je naše psí přátelství a snaha pomoci tam, kde je potřeba. Vlastníme národní plemeno psů, jehož hlavní předností je vytrvalost, rychlá regenerace sil a oddanost vlastní smečce. Základní podmínka jít dobrodružství vstříc je tedy splněna.

krtek-fin-kopie